Značení potravin a krmiv

Nutri-Score je systém označování potravin na přední straně obalu formou loga s pětibarevnou škálou, který je založený na vědecké metodě stanovení výživové hodnoty výrobku.

Spotřebitel může díky Nutri-score nasměrovat svůj výběr na potraviny s lepší výživovou kvalitou. Jde o transparentní, propracovaný a vědecky podložený systém, který srozumitelně označuje výživové hodnoty potravinářských výrobků a slouží k jednoduché a rychlé orientaci spotřebitele při výběru potravin.  Navzdory podrobným informacím o živinách, které jsou uvedeny na obalu, spotřebitelé velmi často nevědí, jak si vybrat hodnotné potravinové výrobky. Řešením tohoto problému může být systém označování potravin Nutri –Score. Pomáhá spotřebitelům činit informovaná rozhodnutí na základě zjednodušených informací.

 Jaké jsou výhody NUTRI-SCORE:

  • Srozumitelné -  Nutri-srore poskytuje přehledné hodnocení, hotové vysvětlení a shrnutí informací na obalu, neduplikuje informaci již obsaženou na etiketě. Spotřebitelům pomáhá rychle a lehce rozlišit produkty dle jejich výživové hodnoty, a to jak v rámci katagorii, tak i mezi samotnými produkty.
  • Efektivní – Nutri-Score poskytuje spotřebitelům srozumitelnou informaci o celkové výživové hodnotě produktu, který nakupují, a pomáhá jim tak rychle a jasně se orientovat.
  • Objektivní -  Nutri-Score hodnotí každou potravinu jako celek, nejen její jednotlivé složky. Bere v úvahu jak živiny a vyšší výživovou hodnotou, tak i ty s nižší.
  • Vědecky podložené – Systém Nutri-Score je založen na mnohaletém vědeckém výzkumu a je podložen desítkami studií a průzkumů z více států Evropské unie.
  • Podporuje zdravé stravování -  Studie a průzkumy v zemích, kde již Nutri-Score plně funguje, dokládají, že tento systém motivuje spotřebitele k tomu, aby si vybírali potraviny s lepší výživovou hodnotou. Cílem projektu je učit spotřebitele hodnotit potraviny dle jejich přínosu pro výživu. Nutri-Score slouží pro rychlou orientaci spotřebitele.
  • Mezinárodně srovnatelné – Systém Nutri-score v současnosti oficiálně podporuje většina členských států EU. Je pravděpodobné, že se toto značení postupně rozšíří v celé EU. Již dnes se používá v Německu, Nizozemsku, Francii, Španělsku, Belgii, Lucembursku, Švýcarsku, Portugalsku a dalších státech. Doporučuje jej také evropská kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO). Některé potraviny takto  dobrovolně  značené se již postupně objevují také na českém trhu.
  • Pozitivní – Nutri-Score – podporuje pozitivní pohled na výživu, protože je založeno na myšlence vyvážení nutričních hodnot ve stravě: \omezení množství produktů s nízkou nutriční hodnotou a podpora hodnotných ingrediencí.

 

 

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Kontakt: Ing. Marek Vydra | marek.vydra@uniconsulting.cz | +420 602 281 677

UniConsulting, s.r.o. je společnost zabývající se školením a poradenstvím v potravinářství, stravování, zemědělství a dotacích a v České republice působíme od roku 1998 v oblastech poradenství a přípravy certifikace.